top of page
Junior Champion Turkey, Papillon, show dog

Hakkımızda                                                   About Us

Papillonlar'ın Türkiye'deki bilinçli yetiştiricisi

The Only Responsible Breeder of Papillons in Turkey

As a "hobby breeder" my primary goal is to keep Papillons excellent in health with a focus on temperament and structural soundness.

I'm not a commercial breeder, I do not breed for profit event though I have a price for my puppies. I occasionally have a litter.

When I first started being interested in Papillons, I found out that there are no registered Papillon breeders in Turkey, not a single one!. As a certified professional dog trainer & behavior consultant, I decided to become a breeder myself, aiming to raise excellent examples of the breed in my country. "Raising" and "producing" are different things. I don't produce puppies for profit but raise them to be healthy and well-behaved family members first, show/performance dogs second. We are not a "farm" with lots of bitches kept in kennels. My brood bitch is "our girl", home raised with love. Her judge's critiques are "excellent" and she doesn't carry any genetic diseases.

It all started with Fia, our precious Pap girl.
Whilst working as a professional with dogs for 10 years, I was already aware of that puppies must be raised in a home environment with proper socialization. And as I got involved with shows over time, it reinforced my already known ideas like people must to look for a pedigree when getting a dog, parents should be DNA tested for genetic diseases as well as cleared for non-DNA-testable conditions. After a search for 5 years, I've gained more Papillon-specific knowledge about breeding, pedigrees, "type"s, health tests, colors, and genetics. Finally, I've got our healthy purebred puppy who is excellent both in breed standard and temperament. By being a mother, she is making high-quality puppies to be available for people who live in Turkey as well as overseas as I support expanding the gene pool. 
So, the "Wiseria Kennel" is founded, registered with the number
0871/FCI 24/ 2019. KIF (Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) is the Kennel Club of Turkey as a member of FCI.

FCI ve KIF kayıtlı Continental Toy Spaniel Papillon yetiştiricisi olarak amacımız iyi soydan gelen, genetik olarak hastalık taşımadığından emin olduğumuz, sağlıklı, ırkının standartlarına tam uyan ve en önemlisi de doğru davranışlara sahip yavruları "ülkemizde" yetiştirmektir. 

Ticari üretici değiliz, yaptığımız şey uluslararası literatürde ''hobby breeder'' olarak geçmekte olup, para kazanmaktan ziyade yavruların iyi genler taşımasını ön planda tutarak Papillon ırkının iyileştirilme çabasından ibarettir. ''Üretim'' ile ''yetiştirme'' arasında fark vardır. Biz yavru üretmiyor, yetiştiriyoruz. Farklı farklı ırklardan 100'den fazla damızlık köpeğin olduğu bir çiftlik değiliz. Az ama öz, evimizde baktığımız, "kızımız" olarak gördüğümüz bir-iki dişi köpeğimiz var ve yarışmalardan hep ırkının en iyisi notunu alıyor, üstelik de soyunda hiçbir genetik hastalık taşımıyor, köle gibi sürekli doğurtulmuyor. Yavrular evimizin içinde doğup sevgiyle büyütülüyorlar.

Her şey Fia ile başladı. Bir Papillon edinme kararı verdiğimizde; iyi bir yavrunun geçmişinin bilinmesi, bunun için "şecere" belgesine sahip olması ve ayrıca ebeveynlerinin sağlık testlerinden geçmiş olduğunu gösteren belgeleri görmemiz gerektiğini zaten biliyorduk, ancak inceledikçe ırk hakkında daha çok şey keşfettik.
5 yıl süren bu arayış sürecinde yavru yetiştirme hakkında pek çok şey öğrendik, sağlık testleri, "tip"ler, renkler, davranışlar, soy hattı incelemeleri... Sonunda sağlıklı genlere sahip, ırkının standardına tam uyan ve ırkına has davranışları olan bir yavrumuz oldu. Bugün bu yavrumuz anne olarak kaliteli yavruları Türkiye'de yaşayan insanlar için ulaşılabilir hale getiriyor. Amacımız, bilinçli ve sorumluluk sahibi yetiştiricilikte bir örnek teşkil etmek ve de ülkemizde nadir olan bu ırktan yavru almak isteyen kişilerin, yavrularını "tüccar" çiftliklere mahkum olmadan edinebilmeleridir. Yılda yalnızca 1 defa yavrumuz olmaktadır ve yalnızca özenle seçilen ailelere verileceklerdir.

"Wiseria Kennel" 0871/FCI 24/ 2019 numarasıyla KIF( Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu)'na kayıtlıdır.

Meet The Team

the first FCI registered Papillon breeder in Turkeye

Gülru Batur

  • SallananKuyruk

Sertifikalı Profesyonel
Köpek Eğitmeni, Davranış Danışmanı ve Yetiştiricisi

Dolores O'riordan Vlinder, Papillon

Fia

  • Papillon Türkiye

Dolores O'Riordan Vlinder
Foundation bitch
(10 months old in this photo)
Grand Champion TR

lalala.jpg

LaLa

  • Papillon Turkey

Wiseria Asilala
Fia's Daughter
1st generation breeding female
Champion Candidate

bottom of page